Metamorfoza

01 Lut 2019

Marie Dordová

Kiedy zobaczyłam na Facebooku informację o projekcie „Kobieta Dojrzała“ natychmiast wysłałam swoje zgłoszenie. Ja, zwyczajna kobieta z Karviny, pracująca na kolei, byłam jak w transie – podekscytowana, jakby zdarzyło się coś, na co długo czekałam. Dopiero potem zaczęłam zastanawiac się, dlaczego właściwie to zrobiłam? Wróciłam myślami aż do swojego dzieciństwa.

Jako mała dziewczynka bardzo starałam się udowodnić mojemu ojcu, że mimo, iż nie jestem chłopcem, zasługuję na jego uwagę. Ten głód relacji na stałe wpisał się w moje życie. Zawsze szukałam uwagi i miłości. By je zyskać, próbowałam być zawsze dostepna, pomagałam przyjaciołom i znajomym zawsze, gdy tego potrzebowali. Próbowałam być użyteczna, żeby zasłużyć na miłość, uwagę i szacunek.

Dokładnie tak samo było w moim małżeństwie, które niestety rozpadło się. Wraz z nim zniknęło też sporo przyjaciół, z którymi urwał się mój kontakt. Zostałam sama, z moją nastoletnią córką, ale nie poddałam się, jestem przyzwyczajona do tego, że radzę sobie sama, w różnych sytuacjach. Radzę sobie świetnie z piłą, wiertarką, robotami budowlanymi, ale też świetnie piekę, lubię tworzyć rękodzieło, przygotowywać oryginalne prezenty dla znajomych. Nie wychodzi mi jedna, bardzo ważna dla mnie rzecz – bycie kobietą. Uświadomiłam to sobie, kiedy próbowałam kupić zwykłą czapkę dla siebie i nie potrafiłam tego zrobić… Nie jestem zadowolona ze swojego wyglądu, nie wiem, jak o siebie zadbać, bo nigdy tego nie robiłam. Zawsze inni byli ważniejsi, zawsze były ważniejsze sprawy.

Chcę to zmienić. Już wiem, że nie będę szczęśliwa, jeśli nie zaakceptuję siebie, jeśli siebie nie pokocham. To trudne, kiedy przez tyle lat dla siebie tej miłości nie miałam. A przecież w głębi serca wiem, że na nią zasługuję. Wiem też, że żeby naprawdę pokochać siebie dużo muszę w swoim życiu zmienić. Zaczęłam od rzucenia palenia, ale wiem, że to za mało. Teraz, kiedy mogę wziąć udział w Projekcie Kobieta Dojrzała, jestem pewna, że otrzymam pomoc bym mogła zmienić wszystko to, co od dawna czeka na zmianę.