Metamorfoza

16 Kwi 2019

Slow, slow, quick, quick… SLOW FASHION.

Wielu ludzi traktuje świat mody jako zjawisko niezwykle powierzchowne, rządzące się  jedynie sezonowymi trendami, nieziemsko drogimi strojami od światowej sławy projektantów, pełne wychudzonych modelek i konsumpcyjnego stylu życia. Świat, który dyktuje, jak się ubierać i malować, bez względu na indywidualne upodobania – po prostu szybko kupić jakiś modny ciuch, nosić jeden sezon a później… no cóż – wyrzucić ponieważ trendy w kolejnym sezonie obowiązują zupełnie inne, a wasz nowo zakupiony sweter czy spodnie są już passe. Wydałyście dużo pieniędzy, szafa pęka w szwach a ciągle nie macie co na siebie włożyć? I co z tym? Szybko?!

A właśnie że na odwrót… powoli! Moda powolna – slow fashion jest idealną propozycją dla kobiet, które chcą być stylowe, piękne oraz chcą czuć się atrakcyjnie i „na czasie“.

Najważniejszą zasadą mody powolnej (zrównoważonej) jest kupowanie mniejszej ilości ubrań ale w najlepszej jakości. Uzupełniajcie swoje szafy kilkoma podstawowymi rzeczami, które będziecie zakładać najczęściej, a które dobrze kombinują się z pozostałymi ubraniami.  I oczywiście niech to będzie wszystko w waszym stylu. Jeśli lubicie elegancję, to w waszej garderobie nie może zabraknąć dobrej spódnicy ołówkowej czy romantycznej sukienki z koronkowym detalem czy z falbaną. W garderobie kobiety kochającej sport nie może z kolei brakować dobrej jakości spodni a w garderobie eko-kobiety tuniki oversize. Te podstawowe części garderoby powinny być naprawdę dobrej jakości ponieważ będziecie chcieć je nosić kilka następnych lat  – nie oszczędzajcie na ich kupnie, w perspektywie naprawdę się to opłaci. Zwracajcie uwagę na skład tkaniny, materiału i na ponadczasowy krój ubrań. Przecież możliwe jest, że swoje ukochane ubrania będziecie miały ochotę nosić „wiecznie“. Zwracajcie uwagę również na to, gdzie tkaniny zostały wyprodukowane i kto ubrania szył, wspierajcie lokalnych krawców czy krawcowe i lokalny rynek a nie zagraniczny wielki biznes, który korzysta z taniej siły roboczej w biednych krajach i gdzie szyje się w okrutnych warunkach.

Na drogie ubrania nie macie pieniędzy? Znacie przysłowie: „Aż tak bogata nie jestem, żebym sobie kupowała tanie rzeczy?“ Podstawowe części garderoby wysokiej jakości  tylko pozornie i na początku kosztują dużo. To jest tak, jakbyście do garderoby czy po prostu do siebie inwestowały. Będziecie te ubrania nosiły tak często i tak chętnie, że w efekcie zdecydowanie się wam to opłaci. Mówi wam coś pojęcie „cost-per-wear“ (koszt jednego noszenia)? Załóżmy, że kupicie tani sweterek za 60 zł, w modnym kolorze, który możliwe, że nie do końca wam pasuje, ale jest akurat na czasie i założycie go maksymalnie 10 razy. Później się spierze, zmechaci albo kolor wyjdzie z mody. Jedno założenie swetra kosztowało was 6 zł. Ale w sytuacji, kiedy kupicie sobie sweter z kaszmiru lub z wełny merino, w dodatku w kolorze, który wam szalenie pasuje (albo w klasycznej czerni lub szarościach)  za 500 zł, będziecie go nosić przez wiele lat i będziecie się cieszyć na każdą chłodniejszą porę, żeby go założyć! Jeśli za założycie go 40 razy w okresie od jesieni do wiosny (a to wam gwarantuję, że założycie) i sweter będzie się trzymał przez 6 lat, to jedno jego założenie będzie was kosztować 2 zł. I to uczucie luksusowego materiału na ciele… jest naprawdę bezcenne.

Będziecie się czuły dobrze, jak ekskluzywnie ubrane kobiety, które znają swoją wartość. Slow moda to poczucie odpowiedzialności w stosunku do swojego portfela, ale także w stosunku do środowiska naturalnego i ludzi. Slow fashion to nie jest koncept, który wyklucza kupowanie nowych ubrań, który zwalnia ze śledzenia nowych trendów w modzie czy sprawia, że staniecie się szarą myszką. Jest dokładnie na odwrót! Odnajdziecie siebie, swój styl i pełną świadomość samej siebie a wasza uroda i klasa stanie się naprawdę wyjątkowa.

Moda LADA jest zrozumiała, klarowna, funkcjonalna i etyczna. Tworzymy ubrania w myśli slow fashion i niskiego CPW (kosztu jednego noszenia). Szyjemy z lokalnie wyrabianych materiałów i jako wyjątkowi na rynku używamy w produkcji nanotechnologii. Projekty dla was szyją nasze krawcowe. Spełnione naznaczamy nasze ubrania harmonią między najnowszymi technologiami a tradycyjnym rzemiosłem.

www.ladavyvialova.cz